Dünyanın En Büyük 3 Oyun Firması Ve Oyunları

Dünyanın en büyük ve en değerli oyun firmaları aşağıdaki şekildedir;

1 – Microsoft Games Group (Xbox Game Studios) :

Şuanki adı Xbox Games Studios olan Microsoft Games Groupun şu ana kadar çıkardığı bilinen oyunların listesi aşağıdaki şekildedir;
  • Microsoft Games Group’un en eski oyunu olan Microsoft Adventure oyunudur. Oyunun çıkış tarihi 1979’dur,  türü interaktif maceradır.
  • Olympic Decathlon, Microsoft Games Group tarafından 1980 yılında çıkarılmış bir oyundur, Oyunun adından anlaşılacağı gibi Spor türüdür.
  • Microsoft Games Group’un en çok bilinen oyunlarından olan Minecraft 2015’de resmi olarak çıkış yılıdır, türü hayatta kalmadır.
  • Double Fine tarafından geliştirilip, Xbox Game Studios tarafından yayınlanmıştır, 2021 tarihinde yayına sunulmuştur.

Bu saydığımız oyunlar Xbox Games Studiosun (Microsoft Games Group) bir kaç örnek oyunudur. Bundan başka binlerce oyunları vardır. Xbox Games Studios’un her paylaştığı oyunların geliştirmesi kendilerine ait değildir,  Xbox Games Studios tarafından yayınlanan oyunlardır.

2 – SONY Interactive Entertainment :

SONY Interactive Entertainment, PlayStation konsollar için kurulmuş bir SONY alt şirketidir. Japonyanın başkenti olan Tokyo şehrinde 1993 yılında kurulmuştur. Çıkardığı oyunların listesi şu şekildedir;
  • Insomniac Games tarafından geliştirilmiş ve SONY Interactive Entertainment tarafından yayına sunulmuş olan Marvel’s Spider-Man oyunudur, macera oyunudur ve 2018 yılında yayına sunulmuştur.
  • PlayStation 4 konsolları için özel üretilen, Insomniac Games tarafından geliştirilmiş ve SONY Interactive Entertainment tarafından yayına sokulmuş oyundur,  çıkış tarihi 12 Nisan 2016’dır, oyunun ismi Ratchet & Clank PlayStation 4 tarafından ücretsiz verilmişti. Ayrıca Türkçe alt yazısıda bulunmaktadır.
  • Kojima Productions tarafından geliştirilmiş ve SONY Interactive Entertainment tarafından yayına sunulmuş olan Death Stranding oyunudur. PlayStation 4 konsollarına 8 Kasım 2019, Windows işletim sisteminde 14 Temmuz 2020 tarihinde yayına sunulmuştur.

3 – Electronic Arts:

Electronic Arts, Kaliforniya’nın başkenti olan Redwood’da kurulmuştur. Mayıs 2020 tarihinden beri Avrupa ve Amerikada 2. en büyük oyun şirketi olarak geçmektedir. Dünyada bir çok studiosu vardır. Çıkardığı oyunların listesi şu şekildedir;
  • Maxis ve The Sims Studios’un geliştirilip ve Electronic Arts tarafından yayınlanan The Sims 4, 2 Eylül 2014 tarihinde yayınlanmıştır.
  • Electronic Arts tarafından geliştirilip aynı zamanda Electronic Arts tarafından yayınlanmış olan Fifa 21, 5 Ekim 2020 tarihinde yayınlanmış ve bir çok oyuncunun bildiği bir oyundur.

Yorum Yap !